fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

Temel Kurallar

RP İpucu

Karşınızdaki insanın ismini unuttuğunuzda otugame olup sormayın. Bunu Ingame olarak öğrenin.

LARP oyunu sırasında bütün eylemlerinizin takip edilmesi imkânsızdır. Birçok sahnede oyuncular birbirlerinin gözetmenidir. Hile yapmaya çalışmak ya da mekaniklerde boşluk aramak oyundan alacağınız zevki azaltacak ve oyundan keyif almamaya başlayacaksınız.

“Özlük Hakları” Hiçbir koşulda başka bir kişinin özlük haklarına müdahale edilemez. Bu bağlamda “gerçekmiş gibi” kuralını göz önünde bulundurarak yapılacak eylemler gerçeğe yakın yapılır, fakat özlük hakları ihlal edilmez. Örneğin bir insanı bağlama, hapsetme, esir alma veya üzerini arama gibi durumlarda, asla bu eylemi gerçekten yapamayız. Bu gibi durumlarda sözlü komutlar kullanılır. Detaylı bilgi “sınırlı eylemler” bölümünde bulunmaktadır. Bir katılımcı canlandırdığı karakteri gereğince hakaret içerikli ya da kötü söz içeren söylemlerde (Küfür kullanımı yasaktır ve uyarı almanızla sonuçlanacaktır.) bulunması gerektiğinde OutGame komutu vererek karşısındaki katılımcıya bunun bir oyun olduğunu ve karakteri gereği yaptığını söylemesi gerekmektedir. Olası şikâyet durumunda GM’ler kurulunun uygulayacağı ilk ceza uyarı ve ardından oyundan men olacaktır.

“Gerçekmiş gibi” Oyun sırasında birçok eylemi gerçekten yaparız. Saklanma, koşma, hırsızlık gibi. Fakat bazı durumlarda ise gerçeğe en yakın şekilde yapılır. Ölü birinin taşınması, esir alma, üzerini arama, bağlama, deşme, bayıltma, sarhoşluk gibi riskli durumlarda eylemi asla gerçekten yapmıyoruz. Gerçekmiş kuralına göre ellerini bağladım say gibi bir durum söz konusu bile değildir. Bulunan ip veya benzeri bir materyal ile elleri hafifçe dolanır asla bağlanmaz. Gerekli yeteneği olmayan kişi zaten kaçamaz. Gerçekmiş gibi kanunu gereğince birini öldürmüşken yanınıza sonradan gelen oyuncuya “kılıcımda kan görüyorsun” komutu vermek gerekmektedir. Bu gibi durumlara uyarak oynamak oyunun keyfini arttıracaktır.

Ölü birinin taşınması, esir alma, üzerini arama, bağlama, deşme, bayıltma, sarhoşluk gibi riskli durumlarda eylemi asla gerçekten yapmıyoruz. Gerçekmiş kuralına göre ellerini bağladım say gibi bir durum söz konusu bile değildir. Bulunan ip veya benzeri bir materyal ile elleri hafifçe dolanır asla bağlanmaz. Gerekli yeteneği olmayan kişi zaten kaçamaz. Gerçekmiş gibi kanunu gereğince birini öldürmüşken yanınıza sonradan gelen oyuncuya “kılıcımda kan görüyorsun” komutu vermek gerekmektedir. Bu gibi durumlara uyarak oynamak oyunun keyfini arttıracaktır.

Minimum 4 characters