fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

Oyuna yeni başlıyorum. Nasıl karakter yaratırım?

Aşama 1

Irk ve İsim Seçimi

En başta seçmeniz gereken şey ırkınız. Kezerjen’de ırklar cüce, elf, buçukluk gibi değil de daha çok insan ırkları olarak ayrılmaktadır.Bu ırkların ırksal özelliklerine bakarak oynamak istediğiniz ırkı seçebilirsiniz. Eğer ilk oyununuz olacaksa tavsiyemiz size en çok uyan ırkı seçmeniz olacaktır. Ayrıca bir ırktaki bütün özellikleri göstermenize gerek yok. Bu özellikler o ırka ait genel geçer özelliklerdir.

Irkınızı seçtikten sonra ırkınızla bağlantılı bir isim seçmelisiniz. Irkların yer aldığı sayfada aynı şekilde isimleri de bulabilirsiniz. Eğer buradaki isimler hoşunuza gitmezse bu isimlere yakın bir isim seçebilirsiniz.

Irklar ve İsimler

RP İpucu

Karakteriniz yorulduğunda oyundan çıkıp dinlenmeyin. Oyun içinde kalarak hana gidip içebilirsiniz. Orada yaşadıklarınızı anlatabilirsiniz. Diğer oyuncularla muhabbet edebilirsiniz ama bunları gerçek hayattan muhabbetler olarak yapmayın. Oturduğunuzda Skyrim ya da borsa konuşmayın. Oyun evreni içerisindeki olaylar üzerine muhabbet edin. Oyundan daha fazla zevk alacaksınız.

RP İpucu

Arada sırada yaptığınız şeye ara verin ve başka şeylerle ilgilenin. Dükkanları gezin. Satıcılarla muhabbet edin. Diğer okullara uğrayın ve uğraşları hakkında bilgi toplayın. Hiç kimseyle alakadar olmak istemiyorsanız da oyundan düşmek yerine gidip balık tutup oyundaki hayatınızı gözden geçirin.

Aşama II

Sınıf Seçimi

Karakterinizin ırkına ve ismine karar verdikten sonra oynamak istediğiniz sınıfa karar vermelisiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da oyuna başlarken herhangi bir sınıfınız olmayacak. Sınıfınızı oyun içi eğitim alarak seçeceksiniz ama kendinize bir B planı da yapmalısınız. Çünkü ilk girdiğiniz eğitimden atılabilir ya da eğitimi tamamlayamabilirsiniz. Oyun içersinde bulunan sınıflar ise Muharip, Rahip, Büyücü, Zanaatkar, Müteşebbis ve Hırsız sınıflarıdır. Bir de bunların ara ve üst sınıfları vardır.

Buradan Sınıflar hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sınıflar
Aşama III

Karakter Özellikleri, Amaçlar ve Kusurlar

Karakterinizin taslağı isim, ırk ve sınıf seçimiyle beraber ortaya çıktı. Şimdi bu karakteri biraz daha organik hale getirmek için kendinize kişilik özellikleri, amaç ve kusurlar seçmelisiniz. Bu özelliklere uyarak oynamanız oyundan alacağınız zevki arttıracaktır. T

Eğer kendiniz bunları belirlemekte zorlanıyorsanız aşağıdaki linklerden bunlara ulaşabilirsiniz. Bu listeden 3 – 5 arasında karakter özelliği, 1 amaç ve 1 – 2 kusur seçmeniz yeterli olacaktır.

RP İpucu

Oyuniçi karakterinizle yine oyuniçi arkadaşlar edinin. Bu arkadaşlar yeri geldiğinde size büyük avantajlar sağlayacaktır.

RP İpucu

Yaralandığınızda hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam etmeyin. Öncelikle etinizin kesildiğini unutmayın. Acı çekiyormuş gibi yapın ve bir şifacıya görünün. İyileşene kadar da bu RP’yi sürdürün.

Aşama IV

Geçmiş

Bu aşamaya kadar yaptıklarınızı birleştirerek bu amaçlara nasıl geldiğini belirleyeceksiniz. Annesi babası kimdi? Ne yaşadı da bu sınıfa mensup ya da o sınıftan olmak istiyor? Amacını nasıl edindi? Bu kişisel özellikleri ve kusurları nasıl kazandı ya da doğuştan mı geldi ya da bir sebebi  var mı? Bu bölümde bunları oluşturuyorsunuz. Bu şekilde, RP yaparken size çeşitlilik sağlayacak bir karaktere sahip olacaksınız.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise oynayacağınız karakter, elinize doğmuş gibi olmalı. Yani daha tam olarak bir başarısı olmamalı. Bu başarılar siz oynarken elde edilecek şekilde tasarlanmalı. Çünkü oyuna başlarken hiçbir yeteneğiniz olmayacak ve oyunlara katıldıkça karakteriniz gelişecek.

Örnekler

Karakter Adı: Çıngay Alangoya

Irk: Tağı

İstediği Sınıf: Muharip

Kişisel Özellikler: 

 1. Doğuştan kumarbazım. Yüksek bahse asla dayanamam.
 2. Bir yere ilk girdiğimde değerli şeylerin yerlerini aklıma kazırım ve eşya saklanmış olabilecek yerlere dikkat ederim.
 3. İyi yapılmış işleri severim. Özellikle de başkasına yaptırabildiğim.

Amaç: 

 1. Bütün tiranlar yıkılmalıdır ve halk hâkim olmalıdır.

Kusurlar:

 1. İnancım mantığımın önüne geçiyor.
 2. Dalaşmamam gereken üst mevkiden birini lafla taşa tuttum ve kafamı istedi. Yine olsa yine yaparım.

Geçmiş:

Alabalıkçı köylerinden birinde doğdum. Babam balıkçılık annem de hasır sepet örümü ile uğraşırdı. 3 kardeştik. Ben en küçükleriydim. Bir ablam ve bir ağabeyim vardı. Çocukluğumda beyin belirlediği yüksek vergiyi ödeyemediğimiz için, bey kız kardeşimi gelin almak istedi. Kız kardeşimi vermek istemeyen babam beye saldırdı ve oracıkta beyin muhafızları tarafından öldürüldü. Sonrasında bey bizi köyden sürdü. Biz de güneye inip Doğu Sahillerinde bir şehre yerleştik.Ağabeyim babadan kalma mesleği sürdürürken benim bu işte pek gönlüm yoktu. Gençlik çağlarına gelince tavernalarda takılmaya başladım ve şans oyunlarına düştüm ve buradan bir arkadaş grubu edindim. Bu grupta fikir üreten kişi ama hiç icraata geçirmeyen adam oldum. Benim yüzümden çoklarının başı belaya girdi. Soylulardan gümüş mü çaldırtmadım, dükkanların tezgahlarından mal mı aşırtmadım. Aklınıza ne geliyorsa. Gençliğimin sonlarına doğru kumar masasında bir soyluyu soğana çevirdim. Beni hileyle suçladı ve sırf soylu olduğu için kimse beni dinlemeden elimdeki bütün para alınıp tavernadan atıldım. Adamın arkasından gittiğim her yerde salladım. Bir arka sokakta sıkıştırıldım. Arkadaşlarım olmasaydı oradan sağ çıkamazdım. Sonrasında evini soydurtmayı denedim. Arkadaşlarım yakalandı ve direkt ismimi verdiler. Tutuklandım. Bir şekilde idamıma karar verildi. İdam günümü beklerken kıyamet koptu ve bir gardiyan beni saldı. Şimdi Yeni Cennet’e gidiyorum. Orada kuvvetlenip bir gün ailemi geri bulacağım ve soyluların olmadığı bir dünya kuracağım.

Karakter Adı: Clarimond

Irk: Vessen

İstediği Sınıf: Müteşebbis

Kişisel Özellikler:

 1. Çok kolay sıkılırım.
 2. Yargıda bulunmadan önce her köşedeki fsıltıyı ve argümanı dinlerim.
 3. Arkadaşlarım bana her zaman güvenebilirler. Asla arkalarından iş çevirmem.
 4. Umutsuz romantiklerdenim. Hayatımın aşkını arıyorum.

Amaç:

 1. Önemli olan ailedir. Aileyi korumak yaşatmak ve sürdürmek

Kusurlar:

 1. Çok az gözlüyüm. İşin içine para girince riskleri göz ardı ediyorum.

Geçmiş:

Verdison’un şehirlerinden birinde doğdum. Ailemin tek çocuğuydum. Annem ev hanımıydı. Babam da bir demirci. Babam bana zanaatını öğretmeye çalışsa da bu iş hiç bana göre değildi. em güç hem de sabır istiyodu. Bendeyse o sabır hiç olmadı. Onun yerine ben babamın hammsdde alışverişini ve ürettiklerinin satımını üstlendim. O zamanlarda öğrendim. Ticaret yaparken herkesi dinlemeli ve en uygun teklifi görmelisin. Olabildiğince en karlı anlaşmaları yaparak babamın kazancını arttırdım. Ticarette başka bir şey daha öğrendim ki arkadan iş çevirme. Tedarikçimi kazıklamaya çalışınca bana mal satmayı bıraktı ve bu durum yüzünde naz kalsın başka tedarikçi bulamıyordum. Gençliğime geldiğimdeyse babamı bir türlü işleri büyütmeye ikna edemedim ama yine de ailemi terk etmedim. Evlenecek birini bulana kadar benim yuvam burasıydı ve insan yuvasına sahip çıkmalı. Babamı işleri büyütmeye ikna edemeyince hem babamın işlerini yaparken bir yandan da kendim ticarete atıldım. Diğer demirileri de kendime bağlamayı denedim. Bu şekilde onlardan topluca mal alıp kendim satacaktım. Hatta mal arttığında kervanlarla başka şehirlere yollayacaktım. Tabi bu işi yapan başkaları da vardı. Ben de onların tekliflerinin daha altında teklifler vererek piyasaya girmeyi denedim. İlk başta işler yolunda gitti. Bir demirci iki demirci derken bu toptancılardan birini batırdım. Beni şehrin lorduna şikayet etti. Bolca parayla beraber. İşime kota kondu ve ticaretim engellendi şehrin lordu tarafından. İşler bu kadar büyümüşken duramazdım. Ben de kendimi arkaya sakladım ve başkasının ismi üzerinden yine aynı işi götürmeye başladım. Sonra kendimi yine lordun karşısında buldum ve şehirden sürüldüm. Ne yapacağımı kara kara düşünürken kıyamet koptu ve şimdi ailemle birlikte Yeni Cennet’e gidiyorum. Yine ticarete girip babama yeni bir atölye kurmalıyım ve bu yeni fırsatı değerlendirip ailemin refahı için ticarette tepe noktalarda olmalıyım.

Minimum 4 characters