fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

LARP; Türkçeye “gerçek zamanlı rol yapma oyunu” olarak çevrilebilir. Oyun sırasında, katılımcılar belirli bir senaryo etrafında, bazen bir savaşçı bazen de büyücü ya da tüccar gibi hayali karakterleri canlandırırlar. Oyun alanındaki katılımcılar haydutlar, orman canavarları bazen de saray entrikaları ile mücadele ederken kılıç, akıl ve strateji kullanmak zorunda kalırlar.

Oyun temelde doğaçlama rol yapmaya dayalı olsa da, strateji ve aksiyonu bünyesinde barındırır. Kısaca anlatmak gerekirse bir film, roman ya da tarihte yaşamış herhangi bir karakter olma şansı LARP’ın içinde mümkün. Gerçek tarihi konu alan oyunlardaysa, katılımcılar tarihi okuyup izlemek yerine doğrudan parçası olurlar. Bu tip oyunlar uygulamalı eğitim için oldukça etkin bir yöntemdir. Katılımcıların tarihte yaşanmış olayları oynadıklarında dönemi ve olayı anlamanın ötesinde tarihi farkındalıkları büyük artış görülür.

LARP’ı Neden Oynamalıyız?

LARP alanında katılımcılar belirli bir karakter gibi giyinir ve davranırlar. Katılımcılar bazen hayallerindeki görkemli savaşçı, bazense gölgelerde saklanan suikastçılar bazense tecrübe etmek istedikleri her hangi başka karakterdir. LARP oyunu sırasında birçok durum ve olay ile karşılaşılır, bu olaylar karşısında en doğru ve hızlı tepkiler vermeniz gerekir. Örneğin yaşadığınız köy bir grup haydut tarafından basılabilir ya da handa otururken yanı başınızda birileri zehirlenip ölebilir. Bunların yanı sıra ölmüş birinin cesedine bakarken suç üzerinize kalabilir. LARP bu yönü ile incelendiğinde hayatın birçok alanında kullanabileceğiniz farklı tecrübeleri size sunar. Ayrıca LARP tarihin öğretilmesinde ve dönemin yaşayışını insanlar tarafından tecrübe edilebilmesi için önemli bir araçtır.

Avrupa’nın birçok ülkesinde 1977’lerden beri oynanan LARP, eğlence yönünden doyum noktasına ulaşmış olduğundan eğlencenin ötesinde eğitim aracı haline gelmiştir. Genç yaşta LARP ile tanıştırılan çocuklar tarih bilinci kazanırken, fiziksel farkındalık ve iletişim becerileri kazanıyorlar. Katılımcıların oyunlar sırasında organizasyon becerileri artarken kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlanmış oluyor .

Minimum 4 characters