fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

Hakemler ve Türleri

RP İpucu

Öldüğünüzde ölün hile yapmaya gerek yok. Hile yapmak hem sizin hem de başkalarının oyun zevkini baltalayacaktır. Size oyun içerisinde öldüğünüzde yeni bir karakter verilecek.

Anlaşmalı Oyuncu: Temel görevleri “oyuncular” gibi karakterlerini canlandırmaktır. Buna ek olarak oyun güncellemelerinin test edilmesi, sinematik sahnelerin canlandırılması, GM’ler tarafından senaryo akışı için önceden verilmiş sabit görevlerin yapılması gibi görevlere sahip olan katılımcılardır. Anlaşmalı oyuncular doğrudan “RP Avcısı” unvanına da sahiplerdir ve isteğe bağlı olarak bu görevi de yapabilirler.

RP Avcıları: Bu unvana sahip olmak isteyen katılımcılar en az 3 oyuna katıldıktan sonra istedikleri zaman GM’ler kuruluna başvurabilir. RP avcısı unvanı alan katılımcılar oyun akışında yaşanacak hiçbir hataya müdahale etmezler. Temel görevleri gözetlemek ve rapor etmektir. Hile yapan oyunculara dahi müdahale etmezler. Hile ile karşılaştıklarında sahneyi rapor ederler. Gereğince hileyi Saha Hakemine bildirir ve sahne düzeltmesi talep edebilirler. Gereksiz OutGame durumlarında uyarı verme hakkına sahiplerdir. Ve her oyunda en az 3 en fazla 5 kişi hakkında yazılı rapor veririler. Bu raporlar oyuncular hakkında değerlendirme yapabilmek için kullanılır.

saha_hakemi_larp_larpes_eskisehir

Saha Hakemi

Saha Hakemi: Oyun dışı yöneticisi ve oyun sahasındaki doğrudan durumlarda en yetkili GM dir. Genelde herhangi bir karakteri canlandırmazlar. Sivil ya da kostümlü olabilirler. Bilinen bütün kuralları doğrudan ihlal edebilir ve inisiyatif olarak ölümü iptal edebilir, herhangi bir oyuncuya ölüm ya da karakter silme kararı verebilir, sahne silebilir. Hakem Heyetinde doğrudan söz sahibidir. Saha Hakemi unvanı kendi içinde derecelendirmeye girer ve katıldığı oyun sayısı kadar kıdem alır. Etkinliğe hiçbir ücret ödemezler ve oyun akışındaki rahatlığa göre anlık olarak karakter canlandırmaya girip çıkabilirler. Ek olarak oyunun kurulumu ve toparlanmasında da görev alırlar. Görevlerini başarı ile yerine getirmeleri durumunda doğrudan Personel Unvanı alarak LARP-ES’in yönetiminin bir parçası olabilirler. Saha Hakemi olan bir katılımcı isteğe bağlı olarak Senaryo Takımı gibi görevlere başvuru yapabilir.

Gözetmen Hakem: Bu unvanı alabilmek için önce RP Avcısı olmalı ve GM’ler kurulu tarafından yeterliliğiniz sınanmalıdır. Gözetmen Hakem unvanı aldığınızda tıpkı RP avcısı gibi rapor etme görevinize ek olarak mekanik müdahale hakkı ve çatışma kontrol hakkı kazanırsınız. Çatışma kontrol hakkı ile çevrede üst bir hakem olmadıkça yaşanan olası çatışmalarda gözetmenlik yaparsınız. Karakterinizi ilgilendirmeyen durumlarda doğrudan OutGame ye çıkarak çatışmayı izleyebilirsiniz. Gözetmen hakem unvanı alan katılımcılar “Hakem Eğitimi” alarak isteğe bağlı olarak Hakem Heyeti Toplantısına katılabilirler.

Takım Hakemi: Gözetmenliğini başarı ile tamamlayan katılımcılar isteğe bağlı olarak bu unvana geçebilirler. Bu unvanı taşıyan oyuncular doğrudan saha hakemi gibi sorumlulukları oldukça fazla olan kişilerdir. Bu unvanı taşıyan oyuncular personel olma konusunda ilk adımı tamamlamışlardır ve bilet fiyatında özel indirim alırlar. Bu unvana çıktıktan sonra Hakem Eğitimi ve Hakem Heyeti Toplantılarına katılımı zorunludur. Katıldığı eğitimler ve toplantılar Hakem Siciline işlenir. Bu unvanı alan katılımcıların yetkileri sırası ile şöyledir.

a) Görevlendirildiği takımın oyun akışını denetleme. Bu denetleme sırasında oyundan düşen oyunculara müdahale etme ve oyuna renk katmak adına ufak görevler atama.

b) Hatalı davranışlarda ve kural ihlallerinde doğrudan uyarı verme. Verdiği uyarılar Hakem Heyeti Toplantılarında öncelikli konu olma özelliği taşır.

c) RP Avcısının oyuncu raporlama görevini isteğe bağlı olarak yapar.

masa hakemi_larp_larpes_eskisehir

Masa Hakemi

Masa Hakemi: Oyun sahasındaki doğrudan en yetkili hakemdir. Oyunun akışını takip etmekle sorumludur. Yetkileri arasında oyun metnine doğrudan müdahale ve akışta gerçekleşen duruma göre metni doğrudan değiştirme yetkisine sahiptir. Bu unvanı taşıyan hakem Senaryo Takımının doğrudan bir parçasıdır. Akış takibinde Saha Hakemlerinden gelen durum değerlendirme raporlarını inceler. Ölüleri yeniden diriltmek görevleri arasındadır. Hakem Heyeti Toplantısına katılımı zorunludur.

Minimum 4 characters