fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

Çağrılar ve Özel Durumlar

RP İpucu

Yapacak bir şey bulamadığınızda kös kös oturmayın. Oyun alanında kumar oynayabilir, içip sarhoş RP’si yapabilir, balık tutabilir ve başkalarıyla sadece yaptığı işler üzerine muhabbet edebilirsiniz. Emin olun bunlardan daha fazlası var. Sadece oturmak yerine keşfedin.

Outgame

Bu çağrıyı verirken elinizi yumruk yapıp başınızın üzerinde kaldırırsınız. Outgame olduğunuzda oyundan çıkmış olursunuz. Bu çağrı genellikle size yapılan bir şeyi anlamadığınızda, olaya müdahale etmesi için hakem gerektiğinde oyuncular tarafından verilir. Hatalı bir durumu gördüğünde hakemler de bu çağrıyı kullanarak bir oyuncuyu ya da bir grubu Outgame’e çıkartabilir. Örnek vermek gerekirse bir büyücü size bir büyü yaptı, büyüyü bilmiyorsunuz. Outgame olup “abi bana ne yaptın?” sorusunu yöneltebilirsiniz ya da bir olay yaşandı ve oyuncular olarak çözemediniz. Bu durumda Outgame’e çıkıp hakem çağırmalısınız. Ayrıca Outgame olan bir oyuncu yerinden kıpırdayamaz ki oyunun akışı bozulmasın. Sadece öldüğünüzde Ölü Bekleme Noktası’na Outgame olup gidebilirsiniz. Bir de gereksiz Outgame yaptığınızda ceza alırsınız. Yine örnek vermek gerekirse karşınızdaki oyuncunun oyundaki ismini unuttuğunuzda Outgame yapmanız gereksiz Outgame kapsamına girer. Bu ve bunun gibi durumlarda önce uyarı sonrasında yetenek ve karakter kaybına kadar giden cezalar mevcuttur.

Zaman Dondu (Time Freeze)

Zaman Dondu (Oyun alanında “Time Freeze” olarak da telaffuz edilebilir.) çağrısı oyun alanındaki herkesin donmasını gerektiren bir çağrıdır. Olduğunuz yeri terk edemezsiniz ve sabit kalıp hiçbir oyuncuyla temas kurmamalısınız. Bu çağrı sadece hakemler tarafından verilebilir. Oyun akışını etkileyen önemli bir oyun içi ya da oyun dışı bir olay yaşandığında verilir. Uyulması önemlidir. Zorunda kalınmadıkça bu çağrı verilmez.

Ingame

Oyun başlangıçlarında ve Outgame’den Ingame’e geçerken kullanılan komuttur. Oyuna tekrar dahil olduğunuzu belirtir.

Çağrıları ve Özel Durumların Yer Aldığı Video

Oyuncu Bağlama

Oyuncu bağlarken dikkat etmeniz gereken nokta “Bağladım say” diye bir şeyin olmadığıdır. Birini bağlamak için ip vb. bir şeye ihtiyacınız var. Kimseyi de gerçekten bağlayamazsınız. Onun için de ipi alıp önce ellerinin üstünden ardından altından geçirdikten sonra ipin uçlarını bağladığınız oyuncunun ellerine tutturursunuz. Kurtulmak için gerekli yeteneği yoksa ipleri çözüp kaçamaz. Bir yere bağlarken de aynı şekilde ellerini üstünden ya da altından geçirirken cismi de araya sıkıştırın. Bunu böyle yapmamızın sebebi ise oyun alanında önemli bir şey olur ve oyuncunun oradan uzaklaşması gerekirse esaret altında kalmasın diyedir. Bağlama şekli videoda uygulamalı olarak gösterilmiştir.

Seni Taşıyorum

Oyunda yaralanan, bayılan yani hareket edemeyecek durumda olan bir oyuncuyu (ingame olarak) taşımak için kullanılan komuttur. Oyuncuya eğilir ve komutu verirsiniz. Ardından oyuncu sizin yanınızda eğilir ve siz de bir elinizi beline koyarak taşıyormuşçasına hareket edersiniz. Burada taşıdığınız oyuncuyu elinizle sadece yönlendirirsiniz ve yanınızda eğilmiş vaziyette yürür. Götüreceğiniz yere vardığınızda da seni bırakıyorum komutuyla oyuncuyu yere bırakabilirsiniz.

Seni Soyuyorum

Oyunda hareket edemez konuma gelmiş ya da ölmüş bir oyuncuyu soymak için kullanılır. Normal sıhhati yerinde bir oyuncuyu soymak için geçerli değildir. Orada el becerilerinizi konuşturmak durumundasınız. Oyuncuya eğilir ve “Seni Soyuyorum” komutunu verirsiniz. Size oyunla alakalı olan bütün eşyalarını vermek zorundadır. Üstüne zimmetli olan eşyalar haricinde. Baygınsa durumu hatırlamaz ama bilinci açıksa kendisini kimin soyduğunu bilir.

Zaman Geçti

Bazen vergi toplanması, kervanların gidip gelmesi vb. durumlar için bu çağrı kullanılır. Bu çağrıyı duyduğunuzda bilmelisiniz ki oyunda zaman atlandı. Bu zamanın bir belirteci yoktur. Sadece aradan biraz zaman geçtiğini belirtir. Komutun içinde geçen süre belirtilmişse ona göre rollerinize devam edebilirsiniz.

Minimum 4 characters