fbpx
Sepet: 0 items 0,00 ₺ 0

Bilinmesi Gereken Değerler ve Ölümcül Yara

RP İpucu

Savaşçıysanız arada bir ekipmanınızı bileylettirebilirsiniz. Evet bunun size bir maliyeti olacaktır ama bu oyun RP oyunu. Kesin olmayan bir kılıçla savaşmayı kim ister.

Can Puanı

Can Puanı, adında anlaşılacağı üzere bir oyuncunun can değerini belirtir. Bir oyuncunun temel Can Puanı ”3”tür.

Savaşlarda aldığınız her isabetli vuruş, eğer bir komut yoksa, can puanınızdan ”1” puan eksiltir. Can Puanınız ”0” olduğunda Ölümcül Yara almış kabul edilirsiniz. ”-1” ve daha aşağısında bir değere ulaştığında ise ölmüş olursunuz.

Can Puanını geri kazanmak için bir şifacıya kendinizi tedavi ettirebilirsiniz. Şifa iksiri içebilirsiniz ya da aldığınız hasar x 10 dakika kadar dinlenerek yaraların kapanmasını bekleyebilirsiniz.

Can Puanınızı arttırmak için “Fiziksel Mukavemet” yeteneğini edinmeniz gerekmektedir.

Zırh Puanı

Zırh Puanı, giydiğiniz zırhın size kaç puan verdiğini gösterir. Savaşlarda can puanından önce zırh puanından aldığınız hasarları düşersiniz. Zırh puanını geri kazanmak içinse bir demircide tamir ettirmelisiniz. Zırh Puanı zırh seviyelerine göre değişmektedir:

Hafif Zırh: 2 Zırh Puanı verir. Deri zırhlar bu kategoridedir.

Orta Zırh: 4 Zırh Puanı verir. Zincir zırhlar ve kalınlaştırılmış deri zırhlar bu kategoridedir.

Ağır Zırh: 6 Zırh Puanı verir. Plaka zırhlar, plaka desteklenmiş deri zırhlar bu kategoridedir.

Zırh giyebilmek için “Zırh Yeterliliği” yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir.

Giyeceğiniz zırhın kaç puan vereceğini bilmiyorsanız bir hakeme sorun. Hakemler üstünüzdeki zırhın kaç puan verdiğini size bildireceklerdir.

Zırh Puanınızı daha fazla arttırmak istiyorsanız kask ve çift olacak şekilde kolluk takabilirsiniz. Kask ”+1” Zırh Puanı, çift kolluk ”+1” Zırh Puanı vermektedir.

Hasar Puanı

Hasar Puanı temel olarak elinize aldığınız ekipmanın hasarıdır. Bu fırlatma bıçakları, hançerler, tek elliler, tek elle tutulan 1.5 eller için 1, çift elliler ve çift elle tutulan 1.5 eller için 2, yaylar için ise 3’tür.

Vurduğunuz hasar 2 ve üzerindeyse bunu sesli komut ile rakibinize her başarılı vuruş yaptığınızda iletmelisiniz. Örneğin elinizde çift elli bir var. Rakibinize başarılı bir vuruş yaptınız. Bu durumda ”iki” diye rakibiniz duyacağı bir şekilde bağırmalısınız.

Oklar sabit 3 hasar vururlar. Bunun için sesli komuta ihtiyaç yoktur. Eğer ağır zırh giymiyorsanız ölümcül yara açarlar.

Yakın mücadelelerde hasarınızı arttırmak için ”Ağır Darbe” yeteneğini edinebilirsiniz. Fırlatma bıçaklarında hasarınızı arttırmak için ise ”Delici hasar” yeteneğini alabilirsiniz.

Ölümcül Yara

Ölümcül Yara, birisi boğazınızı kestiğinde, okla vurulduğunuzda ya da canınız ”0″ olduğunda alacağınız yaradır. Ölümcül Yara aldığınızda bulunduğunuz yerde yere düşüp acı çekersiniz ve birinin sizi kurtarmasını beklersiniz. Her 5 dakikada “1” Can Puanı kaybedersiniz. Can Puanınız “-1” olduğunda ise ölürsünüz. Ölümcül Yara Zırh Puanını direkt geçerek sizin can puanlarınızdan götürür.

Örnekler

Şimdi burada 2 savaşçıyı örnek alalım. Diyelim ki bu savaşçılar Cabbar El Muktedir ve Ziggur Ayazyemiş olsun.

Öncelikle Cabbar El Muktedir için;

Can Puanı= Temel Puan(3)+Fiziksel Mukavemet(1)+Fiziksel Mukavemet(1)=5

Zırh Puanı=Orta Zırh(4)+Kask(1)+Çift Kolluk(1)=6

Hasar Puanı=Tek El Kılıç[Trench Knife(1)]=1 (Cabbar’ın herhangi bir şekilde sesli komutla hasarını belirtmesi gerekmemektedir. Çünkü hasarı 1’dir.)

Ziggur Ayazyemiş için,

Can Puanı=Temel Puan(3)+Fiziksel Mukavemetx2(2)=5

Zırh Puanı=Hafif Zırh(2)+Çift Kolluk(1)=3

Hasar Puanı=Tek El Kılıç[Nord(1)]+Ağır Darbex2(2)=3 (Ziggur her başarılı vuruş yaptığında ”3″ diye bağırarak Cabbar’a Hasar Puanını bildirmelidir.)

Bu iki savaşçı diyelim ki savaşa tutuştular. Bu durumda kurallar gereği boğaz kesme olmadığı için ve ortamda yay olmadığı için direkt olarak Ölümcül Yara açılamaz. Ölümcül Yara için birbirlerinin Can Puanlarını 0’lamaları gerekmektedir.Bu durumda Zırh Puanları önce 0’lanmalı ki ondan sonra Can Puanlarından götürebilsinler.

Puanlara bakıldığında Ziggur’un Cabbar’ı öldürmek için 4 vuruş yapması gerekmektedir. Her vuruşunda “3” komutunu vermelidir. 4 başarılı vuruşun sonunda Ziggur toplamda 12 hasar vurmuş olur. Cabbar’ın ise 5 Can Puanı+6 Zırh Puanından toplam 11 puanı vardır. Sonuç olarak Ziggur son vuruşu yaptığında Cabbar -1 Can Puanı ile ölmüş olacaktır.

Cabbar’ın Ziggur’u öldürmesi için ise 9 vuruş yapması gerekmektedir. İlk 3 vuruş zırhını parçalayacak, sonraki 5 vuruş Can Puanlarını harcayacak ve Ölümcül Yara açacaktır. Cabbar son vuruşu yapmayıp giderse Ziggur müdahele edilmezse 5 dakika sonra Ölümcül Yaradan dolayı ölür. Eğer son vuruşu yaparsa yani 9. vuruşu bu durumda Ziggur direkt ölür.

Ortamı biraz değiştirelim ve savaşın ortasında Ziggur’un bir okçu arkadaşı gelmiş olsun ve Cabbar’ı okla vursun. Cabbar ağır zırh giymediği için Öümcül Yara almış olur ve zırh puanından 3 puan silinmiş olur. Can Puanı tam olmasına rağmen Ölümcül Yaranın gerekliliklerini yerine getirmelidir. Bu durumda Ziggur Cabbar’ı bırakıp giderse Cabbar 30 dakikada ölür. Savaş bu durumda bittiği için Ziggur gelip rol yaparak Cabbar’ı öldürebilir. Karnına kılıç saplıyormuş gibi yapabilir. Boğazını kesebilir vs.

Diyelim ki bu mücadele bire bir değilde 2 grup arasında yaşanıyor ve Cabbar yine okla vuruldu. Bu durumda Cabbar’ı hala 3 Zırh Puanı ve 5 Can Puanı oluyor. Düz vuruşlarla öldürmek için Ziggur’un 3 kere daha vurması gerekiyor ama Cabbar hiçbir şekilde karşılık veremez.

Şimdi bu durumu biraz daha değiştirelim. Cabbar diyelim ki handa sohbet ediyor ve Ziggur geldi Cabbar’ın boğazını kesti. Burada hasar neyle keserse kessin 1’dir. Zırh Puanı yerine Can Puanından götürür. Cabbar’a müdahale edilmezse ölmesi 25 dakika sürer. Çünkü Can Puanı 4’e düşmüştür.

Minimum 4 characters